A plazmaadás előtt fontos, hogy megfelelően felkészülj, így biztosíthatod saját egészségedet és a sikeres vérplazma-leadást. Figyelj a megfelelő folyadékbevitelre, étkezésre és pihenésre, hogy a tested készen álljon a folyamatra.
A segítségnyújtás egyik különleges és rendkívül értékes módja a vérplazma adományozása. Sokan hallottak már a hagyományos véradásról, azonban a plazmaadás folyamata és jelentősége talán kevésbé ismert, pedig nélkülözhetetlen része számos modern orvosi kezelésnek. Ismerkedjünk meg közelebbről ezzel a nemes cselekedettel!
Mi rejlik ebben a csodás anyagban?
Vérünk egy lenyűgözően összetett folyadék, amelynek több mint felét, körülbelül 55%-át egy szalmasárga színű anyag, a vérplazma alkotja. Ez a folyékony közeg szállítja a vörösvértesteket, fehérvérsejteket és vérlemezkéket szervezetünkben. De ennél sokkal többről van szó: a plazma tele van létfontosságú anyagokkal. Több mint 90%-a víz, ami oldószerként funkcionál a benne lévő számtalan fehérje, alvadási faktor, hormon, enzim, cukor, zsír és ásványi só számára.
Ezek a komponensek elengedhetetlenek az immunrendszer működéséhez, a véralvadáshoz, a tápanyagszállításhoz és a szervezet belső egyensúlyának, a homeosztázisnak a fenntartásához. Különösen a plazmában található fehérjék – mint az albumin, az immunglobulinok és a fibrinogén – bírnak kiemelt egészségügyi jelentőséggel.
Miért van olyan nagy szükség rá?
Az önkéntes adományozók általi plazmaadás szó szerint életmentő lehet. Az ebből a csodálatos anyagból előállított gyógyszerek pótolhatatlanok számos súlyos, krónikus betegség és állapot kezelésében. Mivel ezeket a speciális fehérjéket mesterségesen nem, vagy csak rendkívül bonyolultan és drágán lehetne előállítani, a plazmaadók jelentik az egyetlen forrást.
Az adományozott plazmából készült készítményekkel kezelnek például veleszületett vagy szerzett immunhiányos állapotokat, ahol a szervezet nem képes elegendő ellenanyagot termelni a fertőzések leküzdéséhez. Segítséget nyújtanak vérzékenységben (hemofília) szenvedőknek, pótolva a hiányzó alvadási faktorokat. Autoimmun betegségek (pl. Guillain-Barré szindróma, krónikus gyulladásos demielinizációs polineuropátia) esetében az immunglobulin-terápia képes módosítani vagy szabályozni a téves immunválaszt. Emellett ilyen készítményeket használnak súlyos égési sérülések, májbetegségek, sokkos állapotok kezelésére, valamint bizonyos műtétek során is. Egyetlen beteg kezeléséhez gyakran több száz, esetenként akár ezer plazmaadományra is szükség lehet évente, ami jól mutatja, mekkora az igény a rendszeres és elkötelezett donorokra.
Ki válhat donorrá?
Szerencsére sokan alkalmasak lehetnek arra, hogy ilyen módon segítsenek. Az általános feltételek közé tartozik a betöltött 18. életév és a 60 vagy 65 év alatti életkor (ez központonként eltérhet), valamint a legalább 50 kg-os testsúly. Alapvető elvárás a jó általános egészségi állapot.
Minden donáció előtt egy alapos szűrővizsgálaton esik át a jelentkező. Ez magában foglal egy részletes kérdőívet az egészségi állapotról, életmódról, esetleges kockázati tényezőkről, valamint egy személyes orvosi konzultációt és vizsgálatot. Megmérik a vérnyomást, pulzust, testhőmérsékletet, testsúlyt, és ellenőrzik a vér hemoglobinszintjét (vérszegénység kizárása) és összfehérje szintjét is. Bizonyos krónikus betegségek (pl. cukorbetegség inzulinkezelése, egyes szív- és érrendszeri problémák, daganatos megbetegedések), fertőző betegségek (pl. HIV, hepatitis B, C), vagy bizonyos gyógyszerek szedése kizáró okot jelenthetnek. Ideiglenesen nem adhat plazmát, aki például nemrégiben lett tetoválva vagy testékszert kapott, bizonyos műtéten esett át, vagy lázas beteg volt. A szigorú szűrés a donor és a plazmából készülő gyógyszert kapó beteg biztonságát egyaránt szolgálja.

Hogyan történik a gyűjtése?
Ez egy speciális eljárás, az úgynevezett plazmaferezis segítségével zajlik. Ez különbözik a teljes véradástól, ahol a vér összes alkotóelemét leveszik. A plazmaferezis során egy modern, automatizált gép végzi a feladatot. A donor egyik karjának vénájából a gép vért vesz, majd egy steril rendszerben szétválasztja azt alkotóelemeire. Kinyeri az értékes plazmát, miközben a vörösvértesteket, fehérvérsejteket és vérlemezkéket egy kevés fiziológiás sóoldattal elkeverve visszajuttatja a donor keringésébe, általában ugyanabba a karba vagy a másikba.
Ez a ciklikus folyamat (vérvétel – szétválasztás – visszaadás) többször ismétlődik a donáció során. Maga a levétel általában 45-60 percet vesz igénybe, de a teljes folyamat a regisztrációtól a rövid megfigyelési időszak végéig nagyjából 1,5-2 órát jelent. Mivel a szervezet csak a plazmát veszíti el, amit gyorsan pótol (főként vízzel és később a fehérjékkel), és a sejtes elemek visszakerülnek, ez az eljárás kevésbé terheli meg a szervezetet, mint a teljes véradás. Ezért lehetséges gyakrabban, Magyarországon akár 72 óránként is lehet adni, bár egy évben maximalizálva van az adományozások száma (általában 45 alkalom).
Mennyire biztonságos az eljárás?
Rendkívül biztonságos folyamat, mind a donor, mind a levett plazma szempontjából. Minden alkalommal teljesen steril, egyszer használatos tűt és műanyag csőrendszert alkalmaznak, így a fertőzésveszély gyakorlatilag kizárt. A plazmaferezis gépeket rendszeresen karbantartják és ellenőrzik.
Mint minden tűszúrással járó beavatkozásnál, itt is előfordulhatnak enyhe, átmeneti mellékhatások. Leggyakoribb a szúrás helyén kialakuló kisebb bevérzés vagy kellemetlen érzés. Néhányan fáradtságot, szédülést tapasztalhatnak a folyadékvesztés miatt, ezért is kulcsfontosságú a megfelelő hidratálás előtte és utána. Az eljárás során használt véralvadásgátló (citrát) ritkán okozhat átmeneti tüneteket, mint például bizsergést a száj körül vagy a végtagokban, esetleg fázást. Ezeket a személyzet azonnal észleli és kezeli, általában a gép beállításainak módosításával vagy kalcium adásával. A szakszerű felügyelet és a szigorú protokollok garantálják a donorok maximális biztonságát.
Mire érdemes figyelni előtte és utána?
A zökkenőmentes plazmaadás és a jó közérzet érdekében van néhány egyszerű dolog, amire odafigyelhetünk.
- Adományozás előtt: Kifejezetten fontos a bőséges folyadékfogyasztás (lehetőleg víz vagy cukormentes ital) az adást megelőző 24 órában és aznap reggel is. Érdemes kiegyensúlyozottan étkezni aznap, de kerülni kell a nehéz, zsíros ételeket, mert a vér magas zsírtartalma (lipémia) megnehezítheti a plazma feldolgozását és akár az adományozás sikertelenségéhez is vezethet. Egy kiadós alvás szintén hozzájárul a jó közérzethez.
- Adományozás után: Továbbra is lényeges a megfelelő folyadékbevitel. Közvetlenül az plazmaadás után érdemes pár percet pihenni a centrumban. Aznap kerülni kell a nehéz fizikai megterhelést, az alkoholfogyasztást és a dohányzást néhány órán keresztül. Egy könnyű étkezés segíthet helyreállítani az energiaszintet.
A vérplazma adományozása egy olyan önkéntes cselekedet, amely minimális kellemetlenséggel jár az adományozó számára, ugyanakkor felbecsülhetetlen értéket képvisel a rászoruló betegek ezrei számára. A belőle készült gyógyszerek lehetővé teszik számukra, hogy teljesebb, aktívabb életet élhessenek. Ha egészségesnek érzed magad és megfelelsz a feltételeknek, fontold meg, hogy rendszeres donorrá válj. Egy kis időráfordítással és odafigyeléssel hozzájárulhatsz mások életminőségének javításához és akár életek megmentéséhez is. Keresd fel a legközelebbi központot, ahol minden kérdésedre készséggel válaszolnak, és tájékoztatnak a pontos menetrendről. Légy Te is egy ilyen láthatatlan hős!